امروز عیار مجلس سنجیده خواهد شد!

[ad_1]

⁣⁣محمد مسیح یار احمدی:

? تقریبا ۱۳سال و ۲روز پیش، یعنی ۲۹ بهمن ۱۳۸۲ و هنگام وزارت احمد خرم، فاجعه قطار نیشابور رخ داد. پس از تصادف دو قطار و در حین اطفای حریق انفجاری معادل ۱۸۰ تن تی‌ان‌تی، ۳۲۰ نفر از نیروهای امدادی و مردمی که اطراف قطار بودند را کشته و بعضا به گونه‌ای تکه‌تکه کرد که هیچ‌گاه پیکرهایشان پیدا نشد و این جدایی از ۴۶۰ زخمی حادثه بود. پدر من یکی از اعضای تیم بررسی علت این حریق بود که دولت هیچ‌گاه اجازه اعلام دلایل آن را نداد. دلیل حادثه، بارگیری کودشیمیایی (نیترات پتاسیم) و گوگرد در کنار هم بود؛ موادی که پایه تشکیل باروت هستند و طبق استانداردهای حمل و نقل نباید در کنار هم بارگیری شوند. اما احمد خرم توسط مجلس ششم استیضاح نشد و پس از استقرار مجلس هفتم، وزیر نه به دلیل این خطای اساسی در راه‌آهن که به دلیل مجادلات بر سر افتتاح فرودگاه امام استیضاح شد.

⁣⁣? حدود ۳ ماه پیش، دو قطار در هفت‌خوان سمنان با یکدیگر تصادف کردند که منجر به فوت ۴۷ نفر و زخمی شدن ۱۰۳ نفر از مسافران قطارها شد. این حادثه پس از قطار نیشابور مرگبارترین حادثه ریلی کشور است. در این حادثه اما خطای مدیریتی، فراتر از عدم تنظیم استانداردها و روال‌ها بود؛‌ بلکه اشکالات اساسی در سیستم‌های مدیریت راهبری و ATC موجب حادثه شد. سامانه‌ای که در روندهای عقد قرارداد آن شبهه‌های فراوانی وجود دارد.

⁣⁣? وزیر فعلی راه و شهرسازی در مهر ۹۴ نیز باری استیضاح شده و البته به خوبی جسته است. در استیضاح فوق هم ناکارآمدی در صنعت ریلی از سوالات استیضاح کنندگان بود ولی یکی از انگیزهای اصلی احتمال تقل و لغو انتخابات نظام مهندسی در میانه برگزاری آن بود.

⁣? پس از شکست استیضاح، تصاویری از نامه موافقت وزیر با تخفیف‌ ۲۵ درصدی و تقسیط پنج ساله یا واگذاری ملک به بعضی از نمایندگان منتشر شد که دلیل همراهی بعضی از ایشان را توصیف می‌کرد. اما موضوع فراتر از همراهی چند نماینده بود؛ یکی از ناکارآمدترین وزرای دولت با لابی گسترده با ۱۷۵ رای مخالف استیضاح ابقا شد.

⁣? عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، نه تنها داماد حجت‌الاسلام محلاتی، که باجناق علی‌اکبر ناطق نوری نیز است. وی در ۲۵ سالگی معاون باجناق خود شد که در اوایل دهه شصت وزیر کشور بود. وی همچنین سابقه قائم مقامی سازمان صدا و سیما در زمان ریاست علی لاریجانی را نیز دارد. گشتی در لیست اعضای شورای سیاست‌گذاری نشریاتی چون تجارت فردا شاهد روابط سیاسی وی با جناح راست و سرمایه‌سالاران کشور است. وی که دکترای خود را با بورس وزارت نفت گرفته است، تجسم مدیریت و رشد رانتی است. کافی است به انبوه شرکت‌های کلانی که فرزندانش به نیابت از پدر آنها را می‌گرداند بیاندازیم.

⁣این استیضاح، عیار واقعی نمایندگان مجلس را روشن می‌کند که آیا یکی از راکدترین و ناکارآمدترین وزرای دولت را که عملکردش به کشته شدن مردم می‌انجامد را با معیار حق به قضاوت می‌نشیند یا به عوارض عدم استقلال مجلسیان پیشین و لابی‌های گسترده دچار است که حقوق مردم را پایمال می‌کند؟

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *