بازگشت تنها کتابفروشی انقلابی بوشهر به نمازجمعه!

[ad_1]

به گزارش تریبون مستضعفین: با دستور امام جمعه بوشهر، تنها کتابفروشی انقلابی بوشهر اجازه یافت مجددا در نمازجمعه حضور یابد. این اتفاق پس از آن رخ داد که ستاد نمازجمعه بوشهر، در سوء تدبیری آشکار با تقاضاهای غیرمعقول مالی و چیزی که اجاره میز عنوان شده مانع حضور بساط کتاب «کتابسرای باران»، به نمازجمعه شده بودند. مسئله‌ای که باعث اختلاف بین بعضی نیروهای انقلابی بوشهر و دفتر امام جمعه شده بود.

photo_2017-02-20_20-37-30

کتابسرای باران که تنها توزیع کننده کتاب‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در بوشهر به شمار می‌رود، در چند ماهه‌ی اخیر با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده که غالبا سنگ‌اندازی دستگاه‌های فرهنگی بوده است.

چندی پیش حوزه علمیه بوشهر، به عنوان صاحب‌مغازه کتابفروشی، درخواست افزایش اجاره‌بها به حدی بیش از طاقت آن کتابفروشی می‌کند. کتابفروشی که توان پرداخت این مبلغ اضافه را نداشته، از آن مغازه اخراج می‌شود. مغازه حوزه علمیه به یک شیرینی‌فروشی اجاره داده می‌شود. کتابسرای باران پس از اخراج از مغازه قبلی برِ خیابان اصلی امام خمینی(ره)، به یک کوچه فرعی از خیابان فرعی پل پور درویش نقل مکان می‌دهد.

مغازه قبلی کتابسرای باران که در مالکیت حوزه علمیه است، 4 سال در اختیار  کتابفروشی بوده و کتابفروشی در آن جا افتاده بود. این مغازه که در مجاورت حوزه علمیه بوشهر قرار دارد، در 4 سال گذشته به پاتوق و محل تبادل نظر و ارتباط اهالی فرهنگ و کتاب‌خوان‌های حزب‌الهی بوشهر با همدیگر و با طلاب انقلابی حوزه تبدیل شده بود.

پس از آن اتفاق، «یونس خدری» مسئول کتاب‌فروشی «باران» درخواست بساط کتابفروشی در نمازجمعه بوشهر می‌کند. وی به عنوان نماینده مجمع ناشران انقلاب اسلامی با نامه‌ای از طرف شورای سیاست گزاری ائمه جمعه کشور به ستاد نماز جمعه بوشهر معرفی می‌شود.*

پس از مدتی حضور و توزیع کتاب‌های جبهه فرهنگی انقلاب در نمازجمعه، ستاد نمازجمعه بوشهر با درخواستی نامعقول به سراغ وی آمده و برای همین چهار روز در ماه، تقاضای 150 هزار تومان به عنوان اجاره میز(!) کرده و شرط ادامه حضور را پرداخت این مبلغ عنوان می‌کند. این میزان خارج از توان این کتابفروشی بوده و بساط کتابفروشی هم از نمازجمعه اخراج می‌شود.

تا اینکه در روز جمعه 22 بهمن، خدری با کتاب‌هایش به امید استفاده از ظرفیت این روز، به مقصد پایانی راهپیمایی، یعنی نمازجمعه می‌آید.  مسئولین ستاد نمازجمعه بوشهر باز در یک سوء رفتار آشکار و بدون اعتنا به ظرفیت عظیم فرهنگی روز 22 بهمن و جمعیت بزرگ راهپیمایان که به محل نماز جمعه وارد می‌شوند، با همان دلایل مالی نه تنها اجازه ورود بساط کتابفروشی را به نماز جمعه نمی‌دهند، بلکه از بساط کردن در بیرون از جایگاه و در خیابان مجاور مصلی هم ممانعت می‌کنند! نهایتا پس از مذاکره و خواهش و تمنا، آقایان اجازه می‌دهند در خیابان بیرون مصلا آن هم با محدودیت 3 کارتن(!) کتاب، بساط کتابفروشی دایر شود.

پس از این اتفاقات و این حجم از سوء تدبیر که منجر به اختلاف و بعضاً کشمکش بین بخشی از بدنه انقلابی شهر و ستاد نمازجمعه شد، امام جمعه بوشهر دستور به اجازه ورود تنها کتاب‌فروشی انقلابی شهر به نماز جمعه را صادر کرده و جمعه گذشته بساط کتابسرای باران به نمازجمعه‌ بوشهر بازگشت. این درایت امام‌جمعه پس از آن سلسله‌ی بی‌درایتی‌ها را به فال نیک گرفته و امید می‌رود این دستور، آغازی باشد بر تغییر رویه فرهنگی مجموعه‌های مرتبط.

…………………………………

*لازم به ذکر است پس از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم معرفی کتاب در نمازجمعه‌ها، با تصمیم مشترک مجمع ناشران و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و ابلاغ شورا، نمازجمعه‌ها ملزم به اجازه‌ به کتابفروشی‌های معرفی‌شده از طرف مجمع ناشران برای فروش کتاب هستند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *